přibližná doba čtení: 2 min.
Než se dostaneme k samotnému členění grafitových tužek, nebylo by od věci dozvědět se něco málo o společnosti, která toto členění zavedla jako první, totiž o společnosti HARDTMUTH.
Jedná se o jednu z největších společností ve svém oboru, jejíchž základy položili pánové Carl a Franz Hardtmuthovi. Již od roku 1848 funguje továrna v Českých Budějovicích, ze které je také společnost řízena. Původním majitelům z rodiny Hardtmuthů již sice podnik nepatří, nicméně KOH-I-NOOR HARDTMUTH i nadále zůstává rodinnou firmou v soukromém vlastnictví rodiny Břízů.
Z továrny KOH-I-NOOR-HARDTMUTH pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Mezi tu nejdůležitější by se bezesporu dala zařadit i výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu či již zmíněné členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací, které převzali i ostatní výrobci jako celosvětový standard a o kterém bude pojednávat tento článek.
Klasická grafitová tužka se skládá z grafitu, jílu a dřevěného obalu, k čemu tyto věci slouží? Grafit zajišťuje barevnou stopu, jíl tuhu zpevňuje a tím určuje i tvrdost tužky a dřevěný obal dopomáhá k pohodlnému použití. Čím více tužka obsahuje grafitu, tím je měkčí a snáze se s ní kreslí, proto je vyhledávána hlavně mezi umělci. Naopak tužky s větším podílem jílu jsou tvrdší a jsou vhodné na přesné, ostré čáry – tedy například na rýsování.
Při rozlišování měkkosti tuh nám napomáhá již dříve zmiňované značení (členění) od společnosti HARDTMUTH.
Číslice 1 až 9 společně s písmeny H, HB, F a B.
Cookies jsou krátké textové soubory, které vytváří webový server a ukládá je ve vašem počítači prostřednictvím internetového prohlížeče.